CHÓR DETSKA KITKA, Plovdiv, Bułgaria
Yana Deliradeva - dyrygent
CHÓR DETSKA KITKA został założony w 1947 roku.
Jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych chórów młodzieżowych w Bułgarii. Międzynarodową renomę osiągnął w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia, kiedy pod kierownictwem prof. Zlatiny Deliradevej zdobywał nagrody na wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach chóralnych w Europie.
Chór ma na swoim koncie blisko pięćdziesiąt tras koncertowych w Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Rosji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji i Turcji, a także występy na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach chóralnych.
Od 2011 roku chór występuje pod kierunkiem Yany Deliradevej, która jest m. in. absolwentką Westminster Choir College w Princeton, USA. Jej praca z zespołem służy przyciągnięciu kolejnych odbiorców muzyki poprzez wprowadzanie nowatorskiego repertuaru, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji, doskonałości technicznej i wyrazu artystycznego wypracowanego przez poprzednich dyrygentów.
DETSKA KITKA jest Ambasadorem Bułgarskiej Kultury. Chór trzykrotnie uczestniczył w programach kulturalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Ostatnie sukcesy chóru to udział w: Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Petersburgu (2009), Asturias Joven - Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Hiszpanii (2010), Międzynarodowym Konkursie Habaneras i Polifonii w Torrevieja, Hiszpania (2011), Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym (2012), Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Celje, Słowenia (2013), The Attacca in the Spirit of the Balkans, Maribor, Słowenia (2014), Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Chóralnym G.F. Händla w Halle, Niemcy (2014), oraz Let the Future Sing - Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Sztokholmie, Szwecja (2015).
CHÓR DZIECIĘCY FANTASIA
, Vaslui, Rumunia
Vasile Negura - dyrygent
CHÓR DZIECIĘCY FANTASIA został utworzony w „Elena Cuza" Gimnazjum w Vaslui, w grudniu 1995 roku. Obecnie siedzibą chóru jest Pałac Dziecięcy w miejscowości Vaslui, w Rumunii. Debiut czterdziestu uczniów, w wieku od 12-15 roku życia odbył wiosną 1996 roku podczas regionalnego konkursu chóralnego. Od tego czasu FANTASIA szybko stała się zespołem, który aktywnie i nieustannie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu.
Chór nie tylko osiągnął wysoki poziom wokalny, ale przemienił też swoje występy sceniczne w innowacyjne i ekscytujące wydarzenia artystyczne. Dbałość o szczegóły, koloryt różnorodnej interpretacji, wrażliwość i entuzjazm sceniczny uwypuklają piękno wykonania i wyjątkowy dobór utworów.
FANTASIA posiada w swym repertuarze ponad 180 utworów, które płynnie przechodzą od rytmicznej subtelności muzyki sakralno-religijnej, poprzez dźwięki gospel i odrobinę jazzu, do tradycyjnej ludowej muzyki chóralnej. Nieustanne poszukiwania wzorców w kanonie muzyki międzynarodowej gwarantują różnorodność i nowatorstwo repertuaru chóru.
Najnowsze osiągnięcia: I nagroda Cum Laude w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym, Veldhoven, Holandia (2004 i 2007), I nagroda w Krajowym Konkursie Szkół Chóralnych, Ramnicu Valcea (2006), dyplom za wysoki poziom chóralnej interpretacji, Ohrid, Macedonia (2008), I nagroda w kategorii chórów dziecięcych, Ohrid, Macedonia (2009), I nagroda w Krajowym Konkursie Szkół Chóralnych, Braila (2010), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym, Istambuł, Turcja (2011), I nagroda w Krajowym Konkursie Szkół Chóralnych, Petrosani (2012), Dyplom dla "Choir of the Future", Bałczik, Bułgaria (2012), Srebrna Plakietka na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych, Celje, Słowenia (2015), Złota Plakietka na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, Kiszyniów, Mołdawia (2015).
CHÓR DZIEWCZĘCY POZNAŃSKIEJ SZKOŁY CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO
, Poznań, Polska
Dorota Wojnowska – dyrygent
Poznańska Szkoła Chóralna jest jedyną w Polsce, sprofilowaną wokalnie szkołą muzyczną. Swoją historią sięga roku 1957. Przez 50 lat była szkołą męską, ale od 2006 roku kształcą się tu również dziewczęta.
Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Dziś skupia ponad pięćdziesiąt dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat. Zespół rozwija się artystycznie i społecznie, działając w obszarze szeroko pojętej kultury muzycznej. Bierze udział w festiwalach, spektaklach operowych, projektach artystycznych wyższych uczelni oraz seminariach chórmistrzowskich.
Od 2010 roku Chór Dziewczęcy PSChJK bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając w nich główne nagrody. Ostatnie sukcesy chóru to: Złoty Anioł w IV Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013), Złoty Dyplom oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki dawnej - II Warszawska Wiosna Chóralna (2013), Złoty Dyplom (główna nagroda) oraz wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta - II Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2013), Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna - VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica (Gniezno 2014), Złoty Puchar (Główna Nagroda) oraz Puchar dla Najlepszego Dyrygenta - XXVI Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Weronie, Włochy (2015).
Chór brał udział w festiwalach takich, jak Sierakowska Wiosna Klasyków (2011, 2013), A Cappella Poznań Festival (2011), Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu (2014), Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014);
Nagrania płytowe: „Czy to szczotka, czy to jeż?”- piosenki dla dzieci Jerzego Wasowskiego (2010), „Ponad czasem, ponad ziemią”- renesansowe madrygały i współczesna muzyka sakralna (2012), „Kantyczka… Polskie kolędy i pastorałki” (2015).
CHÓR DZIECIĘCY LA MUSICA GIMNAZJUM NR XVI IM. F. CHOPINA
, Lublin, Polska
Zdzisław Ohar – dyrygent
Chór Dziecięcy LA MUSICA powstał w październiku 1992 r. z inicjatywy aktualnego dyrygenta Zdzisława Ohara. Od tego czasu działa przy XVI Gimnazjum im. Fryderyka Chopina w Lublinie. Chór koncertował w Niemczech, Włoszech, Francji, na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, w Grecji, Bułgarii i na Litwie. Uczestniczył w międzynarodowych projektach chóralnych organizowanych w Lublinie. W 2006 i 2015 roku nagrał płyty CD z utworami a’cappella. Zespół ma na swoim koncie wykonania muzyki klasycznej z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej (estradowe wykonanie opery G. Pucciniego „Tosca”, „Requiem” W.A. Mozarta, „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego).
Chór La Musica jest laureatem głównych nagród w wielu konkursach chóralnych w Polsce i zagranicą:
CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONKI
, Poznań, Polska
Alicja Szeluga – dyrygent
CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONKI powstał w 1950 roku i od początku związany jest z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru już od 25 lat jest Alicja Szeluga. Zespół składa się ze 140 dziewcząt w wieku od 6 do 22 lat. Zasadniczy trzon Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI tworzą uczennice szkół średnich oraz studentki poznańskich uczelni. W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów wszystkich epok, nierzadko dzieła skomponowane specjalnie dla chóru lub utwory mniej znane, a odkrywane przez niego dla szerokiej publiczności. Wyróżniającą stroną zespołu jest jego spójne, dziewczęce brzmienie, które kształtuje opiekun wokalny Marzena Michałowska.
Z chórem współpracują także: pianista Czesław Łynsza, perkusistka Beata Polak oraz choreograf Teresa Nowak.
Zespół aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Poznania i Wielkopolski. Regularnie odbywa podróże koncertowe stając się ambasadorem polskiej kultury. Przez 65 lat działalności chór koncertował w Niemczech, w Holandii, w Belgii, w Czechach, na Słowacji, w Słowenii, na Węgrzech, w Chorwacji, w Macedonii, we Francji, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, w Danii, w Szwecji, na Litwie, na Łotwie, we Włoszech, w Portugalii oraz w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych.
Większość podróży chóru związana jest z udziałem w konkursach, z których przywozi prestiżowe nagrody oraz znakomite opinie jurorów i publiczności. Jest laureatem konkursów w Polsce (Legnica, Bydgoszcz, Międzyzdroje oraz za granicą: Llangollen (Wielka Brytania), Veldhoven (Holandia), Celje (Słowenia), Randers (Dania), Dautphetal (Niemcy), Praga (Czechy), Arezzo (Włochy), Neerpelt (Belgia), Cantonigros (Hiszpania), Ohrid (Macedonia), Freamunde (Portugalia).
Chór bierze udział w festiwalach oraz warsztatach chóralnych: we Wrocławiu (Wratislavia Cantans), na Łotwie (Ryga), w Niemczech (Wolfenbüttel, Usedom), we Włoszech (Turyn), w Jerozolimie (Izrael), Veszprem (Węgry), w Worcester (Wielka Brytania). Zespół regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską.
Chór od wielu lat znajduje się w czołówce zespołów polskich i do dziś regularnie potwierdza swój wysoki poziom.
W grudniu 2015 roku CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONKI zadebiutował na deskach jednej z najbardziej prestiżowych scen świata - nowojorskiej CARNEGIE HALL. Dwugodzinny koncert okazał się wielkim sukcesem i spotkał się z ogromnym aplauzem amerykańskiej publiczności.
Dyskografia zespołu obejmuje 8 płyt CD oraz 12 płyt DVD z zapisami koncertów chóru.
CHÓR DZIEWCZĘCY MAŁE SKOWRONKI, Poznań, Polska
CHÓR DZIEWCZĘCY SKOWRONECZKI, Poznań, Polska
Julia Łynsza – dyrygent
Chór Dziewczęcy Małe SKOWRONKI i Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI to dwa zespoły wchodzące w skład chóralnej rodziny SKOWRONKÓW.
Do najmłodszej grupy – Chóru Dziewczęcego Małe SKOWRONKI trafiają dziewczynki w wieku od 6 do 9 lat. Te utalentowane dzieci dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką, śpiewając jednogłosowe piosenki dziecięce polskich kompozytorów, często wzbogacane ruchem. Ich barwne występy, charakteryzujące się typową dla małych dzieci swobodą sceniczną, przyciągają na koncerty rzesze rodziców, dziadków i zawsze przysparzają publiczności wielu wzruszeń.
Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI tworzą uczennice poznańskich szkół podstawowych i pierwszych lat gimnazjów, dziewczęta w wieku 9 -13 lat. W ich repertuarze znajduje się 2-3 głosowa dziecięca literatura chóralna. Młode adeptki śpiewu chóralnego przez kilka lat poznają tajniki wielogłosowego śpiewu chóralnego, aby póżniej, w pełni wykształcone, zasilać szeregi najstarszej, koncertowej grupy.
Koncerty obu zespołów najczęściej odbywają się w Poznaniu i cieszą się wielkim uznaniem publiczności.
Obie grupy chóralne prowadzi dyrygent Julia Łynsza. Chórom akompaniuje pianista Czesław Łynsza, choreografię sceniczną tworzy Teresa Nowak, a opiekę artystyczną nad chórami sprawuje Alicja Szeluga.
© Copyright www.girlschoirfestival.pl O FESTIWALU REGULAMIN UCZESTNICY PROGRAM SPONSORZY GALERIA KONTAKT